43U2063DG
43U2063DG
43U2063DG
  • 43U2063DG
43"
43U2063DG
What size do I need?
4K UHD HDR
TRU Picture Engine
Dolby Vision HDR
HD+
 TRU Resolution
TRU Flow
TRU Micro Dimming
Netflix® 4K
Prime Video
Alexa Built in
Dolby Audio™
Secure Smart TV
43U2063DG
TV made for TRU life
Get talking
Experience the clarity of 4K UHD
Dramatic contrast
Smarter than ever before
Dolby Audio Processing
Learn More
Sound by Onkyo
Learn More
Better gaming for the family
Specifications & Features
Screen Size (inch / cm)
43" / 108cm
Panel Type
Direct Back Light (DLED)
Resolution
Ultra HD (3840 x 2160)
HDR
Yes
Processor Type
Quad Core
Total Picture Quality
2000
View full specifications
43"
43U2063DG
  • Display
    • Screen Size (inch / cm)
      43" / 108cm
    • Panel Type
      Direct Back Light (DLED)
    • Resolution
      Ultra HD (3840 x 2160)
    • Brightness
      350
  • Sound
    • Dolby Audio™
      Yes
    • Audio Output Power (RMS)
      2x10W
    • Speaker Type
      Down Firing
    • Internal Subwoofer
      No
    • Sound Modes
      Music, Movie, Speech, Classic, Flat, User
    • DTS
    • Equalizer
      5 band
    • Onkyo
      No
  • Connections
    • CI+
    • HDMI™
      2 HDMI
    • USB
      1 USB
    • Component (YPbPr) in
      via VGA
    • Composite Video/Audio in
    • Scart
    • Ethernet
    • Headphone Out
    • Antenna Input
    • VGA (PC in - D-Sub15)
  • Power / Energy
    • SDR Energy efficiency class
      A+
    • Stand-By Energy Consumption (Average)
      <0.5W
    • SDR on mode energy consumption (kWh / 1000h)
      54W
    • Working Voltage - Frequency
      220-240V AC
    • 12V TV (Mobile TV)
  • Accessories
    • Remote Control
    • Remote Control Battery
    • Quick Start Guide
    • Small Remote Control
  • Features
    • HDMI™ ARC
      Through HDMI2
    • USB Recording (PVR Ready)
    • Channel List USB Cloning
    • Teletext
    • HDMI™ CEC
    • Basic Hotel Mode
      Passive- Basic Hotel Mode
    • Menu Languages
    • Media Player
    • MHL via HDMI™ (Mobile HD Link)
    • Child Lock
    • NTSC Playback
    • USB Supported Files
  • Video
    • Wide Color Gamut
    • HDR
    • Picture Modes
      Dynamic, Game, Sports, Cinema, Natural, Dolby Vision Bright, Dolby Vision Dark, User
    • Dolby Vision HDR
    • TRU Flow
    • TRU Resolution
    • TRU Micro Dimming
  • Tuner / Broadcasting
    • HEVC (H.265) Decoder
    • Tuner Type
      HD DVB-T2/C/S2
    • UHD from Satellite
    • Dual Tuner
    • Electronic Program Guide (EPG)
    • Auto Search
    • Program Storage Capacity (Analog)
      200
    • Program Storage Capacity (Digital S/S2)
    • Program Storage Capacity (Digital T/T2/C)
  • Smart TV Features
    • HBBTV ver 2.0.2
    • Audio-Video Sharing (AVS)
    • Smart Portal
      Toshiba
    • Toshiba TV Smart Center
    • Web Browser
    • NetflixⓇ
    • YouTube™
    • BluetoothⓇ
    • Screen Mirroring
      Miracast
    • Prime Video
    • Google Assistant
      Works with Google Assistant
    • Amazon Alexa
      Works with Alexa
  • Mechanical
    • Boxed dimensions (mm)
      1085 x 154 x 710
    • Dimensions with stand (mm)
      973 x 234 x 620
    • Dimensions without Stand (mm)
      973 x 81 x 567
    • Gross Weight (kg)
      11
    • Net Weight (kg)
      11
    • VESA (Wall mount) WxH
      100mm x 100mm