50U5863DAT
50U5863DAT
50U5863DAT
50U5863DAT
50U5863DAT
50"
50U5863DAT
What size do I need?
Eco Friendly Mode
Secure Smart TV
Social TV
Dolby Audio™
Screen Share
USB Cloning
HDMI™ CEC
Ultra HD
Dolby Vision HDR
HDR10 & HLG (Hybrid Log Gamma)
Toshiba Smart Portal
Netflix® 4K
50U5863DAT
TV made for TRU life
Get talking
Experience the clarity of 4K UHD
Dramatic contrast
Smarter than ever before
Dolby Audio Processing
Learn More
Sound by Onkyo
Learn More
Better gaming for the family
Specifications & Features
Screen Size (inch / cm)
50" / 127cm
Panel Type
D-LED
Resolution
UHD (3840 x 2160)
HDR
HDR10, HLG, Dolby Vision HDR
Processor Type
Dual Core
Total Picture Quality
1700
View full specifications
50"
50U5863DAT
  • Display
    • Screen Size (inch / cm)
      50" / 127cm
    • Panel Type
      D-LED
    • Resolution
      UHD (3840 x 2160)
    • Brightness
      350
  • Sound
    • Dolby Audio™
      Yes
    • Audio Output Power (RMS)
      2x10W
    • Speaker Type
      Downfiring Speaker Box
    • Internal Subwoofer
      No
    • Sound Modes
      Music, Movie, Speech, Classic, Flat, User
    • DTS
      DTS™ HD + DTS™ TruSurround
    • Equalizer
      5 Band
  • Connections
    • CI+
      Yes
    • HDMI™
      3x HDMI™™ 2.0
    • USB
      2x USB2.0
    • Component (YPbPr) in
      via VGA
    • Composite Video/Audio in
    • Scart
      No
    • Ethernet
    • Headphone Out
    • Antenna Input
    • VGA (PC in - D-Sub15)
  • Power / Energy
    • SDR Energy efficiency class
      A+
    • Stand-By Energy Consumption (Average)
      0,5W
    • SDR on mode energy consumption (kWh / 1000h)
      71W
    • Working Voltage - Frequency
      220-240VAC 50Hz
    • Luminance %
      72%
    • 12V TV (Mobile TV)